Kraków, Polska

Kosmetologia – Medycyna Estetyczna dla lekarzy

Język wykładowy: polski
Grupa kierunków: medyczne, o zdrowiu
W społeczeństwie polskim od wielu lat obserwuje się zwiększone zainteresowanie dbałością o urodę, sylwetkę i zdrowy tryb życia. W celu sprostania potrzebom dbałości o wygląd i urodę w wielu ośrodkach akademickich prowadzone jest kształcenie wysoko wykwalifikowanych kosmetologów i kosmetyczek. Jednak nadal odczuwalny jest brak osób posiadających dyplom lekarza z dużą wiedzą z zakresu medycyny estetycznej oraz uprawnień do wykonywania zabiegów, które wykonywać może tylko lekarz.
Kosmetologia
Kosmetologia, kosmetyka lekarska (łac. cosmetologia) – dział dermatologii zajmujący się badaniem, opisywaniem, leczeniem i pielęgnowaniem skóry dotkniętej chorobą lub defektem (alergie, suchość, łojotok, łuszczenie, zmarszczki) oraz włosów, paznokci. Kosmetologia związana jest z higieną życia i odżywiania, metodami farmakologicznymi, fizykoterapeutycznymi i chirurgią plastyczną. Celem tych działań jest zwiększanie za pomocą środków kosmetycznych atrakcyjności fizycznej ciała ludzkiego. Nazwa dyscypliny wywodzi się od greckich słów kosmetes – sługa toaletowy i kosmetikos – upiększający, a według innych badaczy od greckiego słowa kosmos, które oznacza porządek, ład, ozdobę. W zakresie poznawczo-opisowym kosmetologia opiera się na metodologii nauk przyrodniczych (chemii, biologii, biofizyki, medycyny), antropologii i antropometrii, socjologii, psychologii oraz estetyki i filozofii. W zakresie interwencyjnym kosmetologia związana jest z higieną życia i odżywiania, a poprawę atrakcyjności fizycznej ciała człowieka osiąga metodami nieinwazyjnymi – kosmetykami, zabiegami pielęgnacyjnymi, interwencjami dietetycznymi, rehabilitacją. Jednak w pierwszym rzędzie służy ona utrzymywaniu, przywracaniu bądź poprawie wyglądu zewnętrznego, a nie utrzymywaniu, przywracaniu czy poprawie funkcji organizmu, jak dzieje się w przypadku rehabilitacji lub dietetyki. Kosmetologia jest również powiązana z metodami farmakologicznymi, fizykoterapeutycznymi, medycyną estetyczną i chirurgią plastyczną.
Medycyna
Medycyna (łac. medicina „sztuka lekarska”) – nauka empiryczna (oparta na doświadczeniu) obejmująca całość wiedzy o zdrowiu i chorobach człowieka oraz sposobach ich zapobiegania, oraz ich leczenia. Medycyna weterynaryjna rozszerza zakres zainteresowań medycyny na stan zdrowia zwierząt. Za prekursora medycyny starożytnej uważa się Hipokratesa, a nowożytnej Paracelsusa. W czasach najnowszych wprowadza się zasady medycyny opartej na faktach.
Medycyna
Medycyna: pieniądze i życie.
Autor: Karl Kraus
Medycyna
Zazwyczaj medycyna jest sztuką czasu.
Autor: Owidiusz
Medycyna
Kiedy widzi się, do czego doprowadziła współczesna medycyna, pytamy siebie mimo woli: ile pięter ma śmierć?
Autor: Jean-Paul Sartre

Kontakt:

ul. Krowoderska 73
31-158 Kraków

Dziekanat
al. A. Grottgera 1/5
tel. +48 12 423 38 40
Polityka Prywatności