Gdańsk, Polska

Energetyka jądrowa

Język wykładowy: polski
Grupa kierunków: inżynieryjno-techniczne
Energetyka
Energetyka – dział nauki i techniki, a także gałąź przemysłu, która zajmuje się przetwarzaniem dostępnych form energii na postać łatwą do wykorzystania przy zasilaniu wszelkich procesów przemysłowych, a także napędzaniu maszyn i urządzeń używanych w życiu codziennym.
Energetyka jądrowa
Energetyka jądrowa – zespół zagadnień związanych z uzyskiwaniem na skalę przemysłową energii z rozszczepienia ciężkich jąder pierwiastków (głównie uranu 235).
Energetyka jądrowa
Najtęższe umysły fizyki jądrowej szukały przez 60 lat rozwiązania problemu odpadów radioaktywnych, aż wreszcie go znalazły: wywieźć je polną drogą i wyrzucić w indiańskim rezerwacie…
Autor: Winona LaDuke
Energetyka jądrowa
Problem w tym, że plan nie wydaje się realny. Nie udało się na czas przygotować przepisów, które umożliwiłyby rozpoczęcie inwestycji. Nie rozpoczęto przygotowań kadrowych ani wielokrotnie zapowiadanej akcji promującej energetykę nuklearną. Padła ofiarą cięć budżetowych, podobnie jak trasy szybkiego ruchu.
Autor: Paweł Rożyński, gazetaprawna.pl, 19 marca 2011
Energetyka jądrowa
W latach 50. i 60., może nawet na początku lat 80., opór wobec pozyskiwania energii z atomu był bardzo duży, podobnie zresztą jak wrażliwość społeczna w tej kwestii. W drodze licznych kampanii promujących pozytywny wizerunek energii jądrowej lobby atomowemu i rządzącym udało się jednak stopniowo osłabić tę niechęć. (…) Naszym elitom udało się sprowadzić tę kwestię do poziomu technicznych kalkulacji ryzyka awarii reaktora, a tym samym pozbawić głosu przeciętnego obywatela. Dyskusję zdominował bowiem specjalistyczny żargon i wiedza techniczna. W tym kontekście przed dyskursem demokratycznym rysuje się bardzo poważne wyzwanie – jak kontrolować technokrację?
Autor: Kenichi Mishima, rozmowa Christine Pries, Od Hiroszimy do Fukuszimy, „Frankfurter Rundschau”, tłum. „Forum”, 28 marca 2011.

Aktualizacje proszę przesyłać na 

Polityka Prywatności