ZARZĄDZANIE KRYZYSOWE

Siedziba Uczelni, Biuro Rekrutacji:
ul. Orzeszkowej 1, 60-778 Poznań
tel. (61) 670-33-11

Problemy globalne skutkują wzrostem poziomu ogólnego zagrożenia bezpieczeństwa państwa. W określonym czasie mogą nie doprowadzać do kryzysu, jednak powodują duże trudności, które należy uwzględniać w codziennym kierowaniu państwem.

Każda klęska, katastrofa lub stan zagrożenia, które ogólnie możemy określić mianem „sytuacji kryzysowej”, bez względu na przyczynę powstawania, dezorganizuje normalne życie, powoduje załamanie lub przeciążenie administracji i infrastruktury państwa lub jego części. Stan przygotowania państwa i jego obywateli do sytuacji kryzysowych można określić stopniem, w jakim wykazują oni gotowość do podjęcia działań w celu ochrony życia i mienia zarówno przed spodziewanym kataklizmem, jak i bezpośrednio po nim.

Jednym z najważniejszych zadań stojących przed terenowymi organami administracji rządowej i samorządowej jest zapewnienie ochrony życia i zdrowia ludności oraz nienaruszalności środowi-ska. Wiąże się to ze zorganizowaniem spójnego systemu przeciwdziałania nadzwyczajnym zagrożeniom spowodowanym przez siły przyrody, rozwój cywilizacyjny lub ewentualny konflikt zbrojny. W systemie tym powinny być elementy profilaktyki, przyjęte rozwiązania organizacyjne i operacyjne oraz logistyczne, umożliwiające szybkie reagowanie na zaistniałe zagrożenia.

System ten powinien także umożliwić efektywną koordynację działań ratowniczych prowadzonych przez profesjonalne służby oraz likwidację skutków zagrożeń, aż do przywrócenia stanu pierwotnego. Aby system taki działał prawidłowo, jednym z jego elementów jest właściwie przygotowana kadra kierownicza i administracyjna. Takie właśnie kwalifikacje uzyskają absolwenci studiów podyplomowych Zarządzanie Kryzysowe.

Narodowy system zarządzania kryzysowego to system tworzony przez władze wszystkich szczebli, instytucje sektora publicznego i prywatnego oraz wszystkich obywateli. Wydarzenia ostatnich lat, jakie zachodzą w naszym państwie potwierdzają konieczność zbudowania spójnego i jednolitego systemu zarządzania kryzysowego.

Zintegrowany, nowoczesny system umożliwi skuteczne prowadzenie akcji ratowniczych i antykryzysowych oraz koordynowanie działań na po-szczególnych szczeblach zarządzania. Stworzenie powszechnego systemu bezpieczeństwa cywilnego musi odbyć się na najniższym poziomie szczebla samorządowego i jest to jedno z podstawowych zadań gmin i powiatów. To właśnie samorządy lokalne powinny rozpocząć budowanie nowej świadomości społecznej uwrażliwiającej członków wspólnot lokalnych na problemy związane z szeroko rozumianymi zagrożeniami kryzysowymi.

Dostrzegając narastającą potrzebę przygotowania specjalistycznych kadr dla potrzeb zarządzania bezpieczeństwem państwa w sytuacjach kryzysowych na różnych szczeblach administracji państwowej i samorządowej, proponujemy studia podyplomowe Zarządzanie Kryzysowe.

Głównym celem studiów jest przygotowanie słuchaczy w zakresie zarządzania w sytuacjach kryzysowych, które obejmują całokształt zagadnień w sferze przeciwdziałania zdarzeniom kryzysowym (działania prewencyjne), w trakcie ich trwania (zwalczanie, działania ratownicze), a także po ich zaistnieniu (likwidacja skutków) głównie dla organów terenowej administracji państwowej i samo-rządowej oraz instytucji i podmiotów zajmujących się bezpieczeństwem państwa (m.in. wojska i służb państwowych.

Celem proponowanych studiów podyplomowych jest przygotowanie specjalistów z zakresu zarządzania kryzysowego skutecznie działających w sytuacjach zagrożeń bezpieczeństwa i mienia obywateli RP w gminach, w powiatach oraz w województwie.

Polityka Prywatności