PIELĘGNIARSTWO I CHÓW ZWIERZĄT TOWARZYSZĄCYCH. Wydział Biologii i Hodowli Zwierząt

ul. Chełmońskiego 38C,
51-630 Wrocław
tel./fax 71 345 2556

W wielu krajach absolwenci kończący studia interesują się tym, czy zawód, który zdobyli, pozwoli im na znalezienie satysfakcjonującej pracy. Edukacja traktowana jest jako droga inwestycja, zatem poniesione koszty kształcenia powinny ułatwić start życiowy i realizację zamierzonych celów. Zatem, podstawowe pytanie, które powinien zadać sobie potencjalny student, brzmi następująco: „Czy wybrany kierunek studiów pozwoli znaleźć mi satysfakcjonującą i dobrze płatną pracę?”. Świadomość ta zdecydowanie ułatwia wybranie kierunku studiów, zaplanowanie ścieżki edukacyjnej i późniejszej kariery.

Pielęgniarstwo zwierząt jest nowym, prężnie rozwijającym się kierunkiem studiów, szczególnie w wysoko rozwiniętych gospodarczo i cywilizacyjnie państwach świata. Szczególnie dlatego, że liczba zwierząt towarzyszących człowiekowi systematycznie wzrasta. Dlatego też powołano podyplomowe studia z zakresu pielęgniarstwa i chowu zwierząt towarzyszących.

Model opieki pielęgniarskiej dla zwierząt towarzyszących na świecie jest już bardzo popularny i dobrze ugruntowany w mentalności właścicieli zwierząt, jak również ceniony przez lekarzy weterynarii i instytucje, w których są oni zatrudniani (ogrody zoologiczne, hotele dla zwierząt, schroniska dla zwierząt bezdomnych, hospicja dla zwierząt, a także zwierzyńce instytutów naukowych i uczelnianych, oraz kliniki dla zwierząt). Zwierzęta towarzyszące człowiekowi to takie, które wykonują określoną pracę, wypełniają wolny czas, służą rehabilitacji, są często substytutem dzieci, traktowane są jak członkowie rodziny i wpływają pozytywnie na psychikę człowieka.

Równie ważnym zagadnieniem jest chów i hodowla zwierząt laboratoryjnych. Zwierzęta te są niezwykle pomocne w rozwiązywaniu szeregu problemów pojawiających się u innych gatunków zwierząt lub człowieka. Dotyczy to głównie zagadnień związanych ze schorzeniami, genetyką i biologią molekularną. Do zwierząt laboratoryjnych zalicza się: myszy, szczury, chomiki, świnki morskie, króliki, gołębie. Badania prowadzone na tych zwierzętach umożliwiają ekstrapolację uzyskanych wyników na inne gatunki, w tym również na człowieka.

W wielu krajach tworzone są inspekcje dla zwierząt (np.: w USA i Anglii). Mają one uprawnienia policji, a ich pracownicy mogą karać właścicieli zwierząt mandatami, odebraniem zwierząt, a nawet zaaresztowaniem właścicieli z bezpośrednim odstawieniem ich do sądu. W niektórych krajach sąd może wymierzyć karę bezwzględnego pobytu w więzieniu na okres sześciu miesięcy i dożywotni zakaz posiadania zwierząt. W najbliższym czasie, również w Polsce, taka inspekcja dla zwierząt zostanie powołana i pracę w niej będą mogli znaleźć m.in. dyplomowani pielęgniarze zwierząt.

Studia skierowane są do absolwentów studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich wszystkich kierunków studiów, a zwłaszcza biologicznych, zootechnicznych i rolniczych. Mile widziani są kandydaci posiadający podstawową wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii, żywienia, utrzymania zwierząt itp., a także ci, którzy obdarzeni są szczególną wrażliwością pozwalającą na zapewnienie zwierzętom dzikim i udomowionym wysokiego komfortu życia.

Wykłady i ćwiczenia będą prowadzone przez specjalistów z danych dziedzin, głównie pracowników Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt i Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Uniwersytetu Wrocławskiego, wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Akademii Medycznej oraz pracowników Polskiego Związku Kynologicznego, Związku Hodowców Kotów i pracowników ogrodów zoologicznych.

Studia zaplanowane zostały na trzy semestry, opłata za semestr wynosi 1600 zł. Obowiązkowe praktyki odbywać się będą w trakcie lub po ukończeniu kształcenia w wyspecjalizowanych zakładach. Po ukończeniu studiów, zaliczeniu egzaminów i praktyk absolwenci będą otrzymywać dyplom ukończenia studiów podyplomowych z zakresu „Pielęgniarstwo i chów zwierząt towarzyszących”.


Polityka Prywatności