PEDAGOGIKA SĄDOWA Z MEDIACJĄ

Studium Podyplomowe WSH
Ul. Kilińskiego 43
41 – 200 Sosnowiec
Tel. (32) 36 31 221

Pedagogika sądowa jest rozumiana jako dziedzina zajmująca się opiniowaniem i prowadzeniem działań konsultacyjno-korekcyjnych na zlecenie organów sądowych i instytucji porządku publicznego Główne cele nauczania, to przygotowanie do diagnozowania pedagogicznego na potrzeby organów wymiaru sprawiedliwości (sądownictwo, prokuratura, policja), a także w przypadku przejawów niedostosowania społecznego wymagających interwencji doraźnej (konsultacje, zalecenia terapeutyczne) lub psychoprofilaktycznej (realizacja programów psychokorekcyjnych, socjoterapeutycznych, mediacja społeczna).Główny nacisk położony jest w nauczaniu na diagnozę zaburzeń zachowania wywołanych czynnikami środowiskowymi i sytuacyjnymi oraz wstępne przygotowanie do rozpoznawania zaburzeń konstytucjonalnych.
Słuchacz jest zapoznawany z podstawowymi metodami pracy z osobami pochodzącymi ze środowisk kryminogennych, patologicznych i niewydolnych wychowawczo. W programie nauczania zawarto metody i techniki rozpoznawania zaburzeń, opisywania w formie ekspertyzy sądowej, formułowania prognozy korekcyjnej, kryminologicznej i penitencjarnej.
Dużym blokiem treści programowych jest prowadzenie mediacji pomiędzy nieletnimi sprawcami czynów przestępczych, a ofiarami tych przestępstw. Program nauczania, w tym względzie, całkowicie dostosowany jest do wymogów stawianych przez przepisy polskiego prawa (Ustawa o postępowaniu wobec nieletnich i przepisy wykonawcze, Prawo rodzinne)

Polityka Prywatności