Cel studiów
Celem studiów podyplomowych jest wyposażenie słuchaczy w podstawy wiedzy teoretycznej i metodycznej niezbędnej w rożnych formach pracy opiekuńczo-wychowawczej, jak również zainteresowaniem studentów własnym rozwojem i ukierunkowanie dalszego kształcenia.
Ramowy program studiów
Program studiów obejmuje zagadnienia z zakresu:
- Obszar pedagogiki opiekuńczej
- Funkcjonowanie placówek opiekuńczo-wychowawczych
- Metodyka pracy opiekuńczo-wychowawczej
- Profilaktyki
- Socjoterapii i pracy z dziećmi i młodzieżą
- Ustawodawstwa rodzinnego
- Komunikacji interpersonalnej
- Etyki zawodu
Sylwetka absolwenta
Absolwent studiów podyplomowych uzyskuje wiedzę z zakresu pedagogiki, psychologii, oraz ustawodawstwa rodzinnego, która pozwoli mu pracować z dziećmi we wszystkich typach placówek opiekuńczo - wychowawczych. Nabywa umiejętności które pozwolą mu być kreatywnym w zawodzie wychowawcy jak również opracowywania strategii wychowawczych i animacyjnych wspierających rozwój jednostki, wyrównywanie jej szans oświatowych, kulturowych i socjalnych.
Czas trwania studiów
Studia podyplomowe trwają trzy semestry i obejmują łącznie 360 godzin nauki.
Kwalifikacje
Absolwent studiów podyplomowych uzyskuje kwalifikacje do pracy na stanowisku pedagoga szkolnego, opiekuna-wychowawcy w świetlicach szkolnych i środowiskowych, świetlicach wspierających (m.in. świetlice socjoterapeutyczne, ogniska wychowawcze), pogotowiach opiekuńczych, domach dziecka, policyjnych izbach dziecka oraz w domach pomocy społecznej i zakładach opiekuńczo-leczniczych.