ZARZĄDZANIE RYZYKIEM
ul. Harcerzy Września 3
40-659 Katowice-Piotrowice
tel. (32) 35 70 528
tel. (32) 35 70 582
fax (32) 35 70 583
WIEDZA
Miarą ryzyka, jest kombinacja wielkości możliwej straty i wielkości prawdopodobieństwa poniesienia tej straty. Im większa jest możliwa strata i im większe jest prawdopodobieństwo jej poniesienia, tym bardziej ryzykowne jest dane zdarzenie lub działanie. Taka jest podstawowa definicja ryzyka.
Podejmowanie działań ryzykownych jest nieodłącznym elementem funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. Gdy przedsiębiorca postanawia wprowadzić na rynek nowy produkt i angażuje w to przedsięwzięcie prawie wszystkie swoje zasoby finansowe, to podejmuje większe ryzyko niż ten właściciel firmy, który inwestuje w projekt tylko część posiadanego kapitału.
Obaj jednak stają przed podjęciem ryzykownej decyzji i obaj ponoszą ryzyko. Również w sytuacji, gdy przedsiębiorca wstrzymuje się od podejmowania działań leży w obszarze decyzji ryzykownych.
Znajomość mechanizmów podejmowania decyzji, umiejętność rozpoznawania i definiowania ryzyka w poszczególnych sytuacjach, umiejętność szacowania zysków i strat, oraz mechanizmy jakie uruchamiają się przed i po podjęciu decyzji, pozwalają na minimalizowanie ryzykownych zachowań przedsiębiorców, które zwykle oparte jest na rachunku ekonomicznym bez uwzględniania psychologicznych mechanizmów podejmowania decyzji.
Obecnie obserwuje się na poziomie zarządzania przedsiębiorstwami wprowadzanie różnorakich systemów zarządzania jakością, projektami czy procesami. Ich programy opierają się min. O analizę SWOT, która w swej strukturze uwzględnia sytuacje zagrażające powodzeniu przedsięwzięciu oraz sytuacje korzystne dla przedsięwzięcia. Powodzenie takiego systemu zarządzania jednak, to nie tylko trzymanie się procedur realizacji planu, ale również umiejętność zabezpieczenia przedsiębiorstwa przed nieplanowanymi wydarzeniami mogącymi opóźnić, utrudnić czy wręcz spowodować całkowite niepowodzenie. Zarządzanie ryzykiem, jest podstawowym narzędziem planowania i przeciwdziałania skutkom niepowodzeń. Bez takiego zabezpieczenia przedsiębiorstwo postawione w obliczu realnego ryzyka ma tylko jedną drogę wyjścia- zarządzanie kryzysem, które jest radosną twórczością ratowania czego się da przed całkowitym pogrążeniem.
DLA KOGO ?
Grupa docelowa to osoby zaangażowane w projekt lub proces, kierownicy, dyrektorzy, prezesi, właściciele firm czy też osoby odpowiedzialne za stworzenie komórek zarządzania ryzykiem w instytucjach państwowych. Proponowany materiał nie jest kierowany do konkretnej branży, jego zakres i konstrukcja pozwala na swobodne korzystanie zarówno wśród producentów jak i usługodawców wielu branż.
PROFIL ABSOLWENTA
Po ukończeniu kierunku Zarządzania Ryzykiem, absolwent będzie przygotowany do utworzenia komórki zarządzania ryzykiem w przedsiębiorstwie, zebrania odpowiedniego zespołu, definiowania obszarów ryzyk w projektach i procesach, skutecznego motywowania zespołu do pracy nad prognozowaniem i wykrywaniem ryzyk, opracowywania planów zabezpieczania obszarów zdiagnozowanych jako ryzykowne oraz umiejętność wdrażania ich i kontrolowania.
Nabędzie umiejętność stosowania technik i narzędzi w zarządzaniu ryzykiem, oraz ich odpowiedniego wykorzystania. Oprócz praktycznej umiejętności tworzenia zespołów zarządzania ryzykiem, będzie przygotowany do pełnienia roli doradcy czy koordynatora zewnętrznych grup ZR (auditing).