WYCHOWANIE DO ŻYCIA W RODZINIE

Centrum Studiów Podyplomowych
ul. Św. Filipa 25, pokój F6-7
tel. 12 683 24 60, 68, 77
fax: 12 683 24 66

Atuty kierunku: 

  • uczestnicy studiów otrzymają kwalifikacje do prowadzenia zajęć edukacyjnych Wychowanie do życia w rodzinie w szkołach ponadgimnazjalnych.
  • program jest opracowany przez metodyka WdŻwR, autorkę programów i współautorkę podręczników „Wędrując ku dorosłości” – Teresę Król.
  • uwzględniono specyfikę zajęć prorodzinnych, zakładającą korelację treści z różnych dyscyplin wiedzy: antropologii filozoficznej, etyki, psychologii, pedagogiki, socjologii, biologii i seksuologii,
  • dobre przygotowanie metodyczne z użyciem różnorodnych form i technik nauczania,
  • profesjonalnie i ciekawie prowadzone zajęcia (ćwiczenia, warsztaty, wykłady),
  • kadra składająca się z naukowców, specjalistów i lekarzy, m.in.: ks. prof. nadzw. dr hab. Tadeusz Biesaga, dr hab. Teresa Olearczyk – pedagog, dziennikarz telewizyjny, dr  Piotr  Tomasz  Nowakowski - pedagog resocjalizacyjny, specjalista w zakresie mass mediów, dr Leszek Putyński − seksuolog, mgr Grażyna Węglarczyk − specjalista ds. profilaktyki HIV/AIDS, lek. ginek. Anna Misztal-Dworak.


Cel edukacji:

Celem zajęć edukacyjnych jest kształtowanie postaw prorodzinnych, prozdrowotnych i prospołecznych (§ 2 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 1999 r., (Dz. U. nr 67, poz. 756, z późn. zm.). Aby urzeczywistnić założenie stworzenia szkoły wspierającej rodzinę zaistniała potrzeba przygotowania wykwalifikowanej kadry nauczycielskiej w tym zakresie. 

Szkoła jako instytucja dydaktyczno-wychowawcza ma za zadanie wspierać socjalizacyjno-wychowawczą funkcję rodziny. Zgodnie z deklaracją Ustawy o planowaniu rodziny z dnia 7 stycznia 1993 roku (art. 4) Minister Edukacji Narodowej ustala program kształcenia uczniów i doskonalenia nauczycieli w zakresie nauczania i wychowania przygotowującego młodzież do pełnienia przyszłych ról małżeńskich oraz rodzicielskich.

Studia przeznaczone są dla nauczycieli Wychowania do życia w rodzinie, którzy legitymują się "Świadectwem ukończenia kursu kwalifikacyjnego" zgodnego z wymogami rozporządzenia MEN z dnia 19 listopada 2009 r. w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli (Dz.U.Nr 200,poz.1537) uzyskanego w Krakowskim Instytucie Rozwoju Edukacji (KIRE) lub  innej placówce, po uprzedniej akceptacji przez Dyrektora KIRE lub zaświadczeniem wydanym przez w/w Instytucje, które potwierdza, że kandydat jest w trakcie realizacji kursu kwalifikacyjnego.

Szczegóły tutaj.


Polityka Prywatności