DORADZTWO ZAWODOWE I POŚREDNICTWO PRACY. Wydział Pedagogiczny

42-200 Częstochowa
ul. Waszyngtona 4/8
tel. 34 37 84 124

Studia skierowane są przede wszystkim do osób pracujących w publicznych służbach zatrudnienia i niepublicznych instytucjach rynku pracy tj. wojewódzkie urzędy pracy, powiatowe urzędy pracy, instytucje szkoleniowe, agencje zatrudnienia i pośrednictwa pracy jak również w jednostkach administracji państwowej i w jednostkach samorządu terytorialnego oraz innych jednostkach sektora publicznego.

Kierunek może zainteresować pracowników działu HR pragnących podnieść swoje kwalifikacje. Ukończenie studiów podyplomowych z doradztwa zawodowego i pośrednictwa pracy daje też możliwość zmiany dotąd posiadanych kwalifikacji.

Studia podyplomowe przeznaczone są dla osób posiadających wykształcenie wyższe na poziomie co najmniej zawodowym (licencjat i wyższe). Oferta studiów jest szczególnie adresowana do osób z wykształceniem psychologicznym, pedagogicznym, humanistycznym bądź pokrewnym oraz osób, które już pracują w obszarze orientacji i poradnictwa zawodowego.

 Studia przygotowują absolwentów do samodzielnego prowadzenia profesjonalnego pośrednictwa pracy na bazie: znajomości przepisów i podstaw teoretycznych normujących zasady pośrednictwa pracy, zasad etycznych oraz standardów usług w pośrednictwa pracy, ogólnej wiedzy z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki rozwoju zasobów ludzkich i zarządzania potencjałem pracy, znajomości rynku pracy - lokalnego, krajowego, europejskiego, znajomości wybranych unormowań w prawie pracy polskim i europejskim, opanowania warsztatu oraz metodyki pracy pośrednika pracy, posiadania wiedzy i opanowania umiejętności z zakresu doboru pracowników do określonego miejsca pracy, zapoznania z funkcjonowaniem pośrednictwa pracy dla młodzieży i osób dorosłych w publicznych służbach zatrudnienia i agencja pośrednictwa pracy.

 Po ukończeniu tego kierunku, absolwent będzie posiadał umiejętności w zakresie: diagnozowania i niesienia pomocy w planowaniu kształcenia i kariery zawodowej, udostępniania informacji edukacyjnych i zawodowych, właściwych dla danego poziomu kształcenia, prowadzenia grupowych zajęć aktywizujących, przygotowujących do planowania kariery i podjęcia pracy zawodowej, wytyczania ścieżek kariery zawodowej w oparciu o predyspozycje osobowościowe podopiecznych, znajomości technik aktywnego poszukiwania pracy, rynku pracy oraz zachodzących w nim procesów i kierunków zmian, oceniania ludzkich charakterów i predyspozycji, korzystania z nowoczesnych mediów w poszukiwaniu  i przekazywaniu informacji.

W skład kadry prowadzącej wchodzą specjaliści z zakresu doradztwa zawodowego      i pośrednictwa pracy, pracownicy naukowi, a także wieloletni praktycy pracujący w zawodzie doradcy zawodowego, specjaliści z dziedziny prawa pracy, marketingu, doradztwa personalnego, komunikacji i zasobów ludzkich.

 Celem studiów jest przygotowanie pracowników urzędów pracy i agencji zatrudnienia do wykonywania zawodu pośrednika pracy zgodnie z wymogami kwalifikacyjnymi zawartymi w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99 z 01.05.2004 r. Rozdz.17 art. 91 i 92) oraz rozwój i poszerzanie kwalifikacji pracowników wykonujących zadania pośrednika pracy.


Polityka Prywatności