ul. Bursaki 12
20-150 Lublin
tel. 81 740 84 74, 81 452 94 74
Celem studiów jest zaznajomienie i ugruntowanie wiedzy w zakresie zjawiska emigracji z państw trzecich na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i Unii Europejskiej oraz regulacji prawnych związanych z przepływem osób z państw trzecich, obowiązujących na poziomie unijnym i krajowym. Zagadnienie przyjazdu i osiedlania się emigrantów z państw trzecich na terytorium Polski i Unii Europejskiej jest zjawiskiem stałym i rozszerzającym się, wobec czego niezbędne wydaje się posiadanie odpowiedniej wiedzy przez osoby obsługujące cudzoziemców.
Emigracja niesie ze sobą określone korzyści ale również niebezpieczne a czasem tragiczne w skutkach zagrożenia. Świadomość tych zagadnień staje się niezbędna dla polskiego społeczeństwa w przededniu przewidywanego zwiększenia przyjazdu obywateli państw trzecich na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.
Związane jest to z nielegalna imigracją, ale także ze zwiększonym zapotrzebowaniem na osoby podejmujące na terytorium Polski zatrudnienie i działalność gospodarczą, jak również z nowymi regulacjami prawnymi ułatwiającymi powroty – repatriację naszych rodaków do kraju.
Studia skierowane są do kadry kierowniczej i pracowników instytucji państwowych, którzy w ramach swoich obowiązków służbowych dokonują obsługi cudzoziemców – począwszy od administracji samorządowej szczebla podstawowego, administracji państwowej zespolonej i niezespolonej.