Podziemne magazynowanie gazu. Wydział Wiertnictwa, Nafty i Gazu

Informacja o studiach podyplomowych:
tel. (12) 617 32 81

Charakterystyka studiów

Studia trwają dwa semestry i obejmują 200 godzin wykładów, seminariów i zajęć praktycznych. Celem studiów jest uzyskanie przez słuchaczy wiedzy teoretycznej i pewnych praktycznych umiejętności w zakresie zasad magazynowania gazu ziemnego, rodzajów magazynów, celu magazynowania oraz sterowania i zarządzania tymi obiektami w powiązaniu z krajowym systemem gazowniczym. Studia obejmują też podstawy termodynamiki gazu ziemnego jak też modelowania analitycznego i numerycznego procesów związanych z przemieszczaniem się wody i gazu w ośrodkach porowatych. W ramach studiów zostaną podane zasady prawne funkcjonowania podziemnych magazynów gazu w kawernach solnych i sczerpanych złożach gazu i ropy naftowej.

Sylwetka absolwenta:

Oferta studiów skierowana jest głównie do pracowników firm związanych z branżą naftowo - gazowniczą. Słuchaczami mogą być osoby, które chcą poszerzyć wiedzę w bardzo istotnym dla gospodarki narodowej zagadnieniu jaki jest tworzenie rezerw gazu ziemnego. Słuchacze zaznajomią się zarówno w podstawami teoretycznymi jak i rozwiązaniami praktycznymi podziemnego magazynowania gazu ziemnego.

Po skończeniu studiów podyplomowych słuchacze będą przygotowani w zakresie umiejętności wyboru struktur złożowych na podziemne magazyny gazu, sposobu ługowania i przygotowania kawern solnych, posiądą podstawowe umiejętności w zakresie sterowania i zarządzania pracą podziemnych magazynów gazu oraz poznają szczegóły współpracy magazynów gazu  systemem jego przesyłu. Będą również posiadać wiedzę na temat metod projektowania i modelowania magazynów gazu.


Polityka Prywatności