KRYMINALISTYKA I METODY ZWALCZANIA PRZESTĘPCZOŚCI
ul. Piłsudskiego 9
44-100 Gliwice
tel. 32 335-40-19 wew. 11
CEL STUDIÓW (uzasadnienie potrzeby):
Wraz z transformacją ustrojową w Polsce nastąpił znaczny wzrost przestępczości. Oprócz istniejących już form przestępczości powszechnej pojawiły się nowe, takie jak przestępczość zorganizowana czy mafijna. Równocześnie z nasileniem się tego zjawiska, przy jednoczesnym zmniejszeniu się poczucia bezpieczeństwa obywateli, nie nastąpiły stosowne, skuteczne zmiany w polskich organach ścigania. Nowe instytucje prawne takie jak „świadek koronny ”, „świadek incognito” oraz policyjne operacje specjalne nie przyniosły spodziewanego rezultatu. Nawet próba przeniesienia „zakupu kontrolowanego” na grunt komend wojewódzkich policji zakończyła się niepowodzeniem. Głównym powodem tego stanu rzeczy był brak właściwego przeszkolenia, zajmujących się tymi zagadnieniami funkcjonariuszy Policji, ale także brak właściwych tradycji w tej dziedzinie stosowania obowiązującego prawa.
W każdym funkcjonującym obecnie społeczeństwie, jak pokazuje codzienność, poczucie bezpieczeństwa jest niezbędna potrzeba, gwarantująca stabilizację. Poczucie to mogą zapewnić dobrze przeszkoleni funkcjonariusze publiczni. W tym kontekście absolwenci różnych uczelni mogą uzyskać dodatkowe umiejętności oraz wiedzę, ułatwiającą im zdobycie pracy w strukturach MSWiA. Już teraz zaczynają obowiązywać nowe kryteria przyjęć tegorocznych kandydatów do służby w Policji. Kryteria te w znaczny sposób utrudniają pozytywne złożenie egzaminów. Głównym celem studiów jest zatem, przygotowanie zarówno merytoryczne jak i fizyczne kandydatów.
STUDENCI (do kogo adresowane są studia):
Studia w pierwszej kolejności adresowane są do absolwentów wyższych uczelni, pracujących (lub zamierzających podjąć prace) w strukturach MSWiA (Policja, ABW, Stra3 Graniczna) oraz firmach zajmujących się organizowaniem, zabezpieczaniem życia, pracy i służby (prywatne firmy ochrony, agencje detektywistyczne). Studia podyplomowe „Kryminalistyka i metody zwalczania przestępczości” mogą być szansą na zdobycie dodatkowego zawodu oraz kwalifikacji gwarantujących zatrudnienie dla tych absolwentów uczelni wyższych, których wykształcenie nie zapewnia zatrudnienia w posiadanym zawodzie ze względu na ograniczone potrzeby rynku pracy.