ul. Gdańska 121
90-519 Łódź
tel. +48 42 664 22 50
fax: +48 42 664 22 53
Dynamiczne zmiany, jakie charakteryzują współczesny, globalizujący się świat, prowadzą do konieczności rozszerzenia roli służb zagranicznych. Wzrasta bowiem liczba podmiotów uczestniczących w stosunkach międzynarodowych. Obok państw narodowych, organizacji wielostronnych (ONZ, UNESCO, OECD itd.) w coraz większym stopniu w stosunkach dyplomatycznych uczestniczą samorządy, miasta, organizacje pozarządowe, a także firmy produkcyjne i korporacje wielonarodowe.
Dyplomacja i reprezentacja zagraniczna obejmuje coraz to nowe obszary współpracy międzynarodowej (kultura, nauka, sport, ekologia). W tym kontekście szczególnego znaczenia nabiera problem nabywania umiejętności poruszania się we współczesnym świecie poprzez zdobycie podstawowej i aktualnej wiedzy z zakresu dyplomacji i stosunków międzynarodowych przez kadrę zawodową.
Studia podyplomowe „Dyplomacja i reprezentacja zagraniczna” są odpowiedzią na takie wyzwania. Przygotowują specjalistów trafnie analizujących zjawiska i procesy polityczne oraz wiążące się z nimi procesy gospodarcze zachodzące w skali lokalnej, regionalnej i globalnej. Zdobyta w tym zakresie wiedza i umiejętności zwiększy z jednej strony skuteczność podmiotów i instytucji poruszania się w świecie globalnym, a drugiej strony ułatwi jednostkom realizowanie karier zawodowych.
Zajęcia są prowadzone zarówno przez naukowców, jak i praktyków, w tym pracowników Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz czynnych i byłych ambasadorów. Szczególny nacisk kładzie się na umiejętności praktyczne studentów. Dodatkowo studenci mają możliwość odbywania staży w placówkach dyplomatycznych zarówno w kraju, jak i za granicą.
Celem studiów jest wykształcenie specjalistów posiadających umiejętność poruszania się w coraz bardziej skomplikowanym środowisku międzynarodowym.
Grupą docelową są osoby zainteresowane szeroko pojętą problematyką międzynarodową. Studia są skierowane do osób pracujących lub planujących podjąć pracę związaną ze stosunkami międzynarodowymi we wszystkich dziedzinach (pracowników działów współpracy z zagranicą, samorządowców, specjalistów public relations, menedżerów, pracowników firm wielonarodowych, instytucji turystycznych, sportowych i kulturalnych) oraz w dyplomatyczno-konsularnej służbie państwowej.