Rozwój i sukcesywne przemiany zachodzące w ruchu drogowym stawiają przed psychologiem wciąż nowe zadania. Obecnie psycholog transportu zajmuje się nie tylko doborem zawodowym ale również szeroko rozumianą diagnostyką i profilaktyką kierowców i kierujących pojazdami z grup podwyższonego ryzyka wypadkowego: po przekroczeniu limitu punktów karnych, po zatrzymaniu prawa jazdy z powodu prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu lub innych podobnie działających środków.
Psycholog wykonuje również badania powypadkowe oraz badanie przydatności zawodowej kandydatów na instruktorów i instruktorów nauki jazdy, egzaminatorów przeprowadzających egzaminy na prawo jazdy w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego. Psycholog transportu prowadzi również badania innych grup zawodowych wymagających szczególnej sprawności psychofizycznej np. operatorów wózków widłowych, operatorów maszyn, operatorów spycharek, ładowarek koparek, walców drogowych itd. W stosunku do wszystkich wymienionych grup osób badanych psycholog prowadzi również psychoedukację podkreślając mocne i słabe strony osób badanych, by tym samym zwiększyć możliwości ich bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym.
Wykłady są oparte na metodyce badań kierowców zgodnej z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 1 kwietnia 2005 r. w sprawie badań psychologicznych kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami oraz wykonujących pracę na stanowisku kierowcy.
Zajęcia praktyczne będą prowadzone w najnowocześniejszym laboratorium eksperymentalnym i psychotechnicznym. Uczestnicy będą mieli dostęp do wielu narzędzi diagnostyczno - badawczych (m.in. biofeedback, symulatory jazdy samochodem, aparatura do badań kierowców).
Studia są skierowane do absolwentów psychologii (ukończone studia magisterskie).